Seminar raional al profesorilor de istorie 23.11.2022
“ Valorificarea activităților de învățare pentru formarea competențelor în implementarea curricumului 2019 ”
La data de 23 noiembrie 2022, în Liceul Teoretic „Emil Nicula” s-a desfășurat seminarul teoretico-practic cu profesorii de istorie și geografie din raion,însoțiți de Specialista Principală a DGECT Anenii Noi, Tatiana Ceban. Conform agendei responsabilii Oglinda Olga, Stratu Veronica, Racu Tatiana, profesoare de istorie și Zlotea Maia, profesoară de geografie au organizat și desfășurat cu multă responsabilitate și creativitate câte o oră demonstrativă ,,Formarea și expansiunea Imperiului Otoman” -cl. a VI-a ,,A”, ,,Marea colonizare greacă”, cl. a V-a ,,B”, ,,Europa ,,Sfintei Alianțe. Mișcări revoluționare”, cl. a XI-a ,,A”, ,, Populația.Harta politică a Africii”, cl.a VI-a ,,B”,și, o activitate extracurriculară,, Interferențe, perspective, viziuni”, fiind implicați toate comiisiile metodice împreună cu elevii.
Elevii au dat dovadă de curiozitate, interes și inițiativă, demonstrând cunoștințele în cadrul orelor publice, dar și la activitatea exracurriculară.
La evaluarea seminarului profesorii asistenți au marcat logica expunerii materialului, eficacitatea metodelor de instruire și organizare, corelare interdisciplinară, respectarea cerințelor față de temele propuse.
