Sărbătorită în fiecare an pe 22 aprilie, Ziua Pământului ne readuce aminte cât de mult ar trebui să apreciem minunatele daruri pe care ni le-a făcut mama natură. Măcar în această zi ar trebui să îi aducem un omagiu pământului, să medităm la el și în cele din urmă, să luptăm în mod concret pentru sănătatea și curățenia lui. Lumea naturii a prilejuit numeroase reflecții vreme de secole… Elevii instituției noastre au alcătuit mesaje,creat postere,infografice, au colectat deșeuri și au plantat copaci- acțiuni ce au menirea să inspire pentru a redescoperi importanța protejării Planetei Pământ atât pentru noi cât și pentru generațiile viitoare.
Luna Aprilie este declarată în fiecare an ,,Lunarul Ecologic”. Toate activitățile organizate de profesorii de biologie, geografie,chimie, informează elevii despre modalitățile de protejare a mediului înconjurător, în colaborare cu Biblioteca Liceului vă prezentam câteva din enciclopediile care se află în bibliotecă.
//https://fb.watch/5vbo-o7_Xg/